Stosowanie siły fizycznej przez policję
Z dniem 1 lipca 2015 r. wchodzą w życie zmiany do kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego uchwalone 27.09.2013 r. Część przepisów zacznie obowiązywać z dniem 9.11.2013 r. , w tym zmiana dotycząca uprawnień w zakresie stosowania siły fizycznej i środków przymusu bezpośredniego wobec osoby podejrzanej i oskarżonego.
Oględziny ciała
Do art. 74 k.p.k. został dodany par. 3 a, który stanowi, że oskarżonego lub osobę podejrzaną wzywa się do poddania się obowiązkom wynikającym z § 2 i 3. Obowiązki te dotyczą m.in. oględzin zewnętrznych ciała, pobierania odcisków, fotografowania, okazywani w celach rozpoznawczych, pobierania krwi, włosów i wydzielin.
Zatrzymanie
W razie odmowy poddania się tym obowiązkom oskarżonego lub osobę podejrzaną można zatrzymać i przymusowo doprowadzić, a także stosować wobec nich siłę fizyczną lub środki techniczne służące obezwładnieniu, w zakresie niezbędnym do wykonania danej czynności.
Jeżeli interesują Cię Twoje prawa jako osoby podejrzanej lub oskarżonej skontaktuj się bez zbędnej zwłoki z adwokatem lub radcą prawnym. Reprezentowanie oskarżonych w sprawach karnych jest najbardziej skuteczne w chwili podjęcia właściwych czynności zaraz na samym początku. Każda kancelaria adwokacka specjalizuje się w prowadzeniu spraw karnych oraz karno-skarbowych.