Zatrzymanie - wzór pouczenia o uprawnieniach
W dniu 1.07.2015 wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 czerwca 2015 r. w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach zatrzymanego w postępowaniu karnym.
Prawa zatrzymanego
Zatrzymanemu w postępowaniu karnym przysługują wymienione poniżej uprawnienia.
Prawo do informacji o przyczynie zatrzymania i do bycia wysłuchanym.
Prawo do złożenia lub odmowy złożenia oświadczenia w swojej sprawie.
Prawo do kontaktu z adwokatem
Prawo do niezwłocznego kontaktu z adwokatem lub radcą prawnym i bezpośredniej z nim rozmowy.
Pomoc tłumacza
Jeżeli zatrzymany nie zna wystarczająco języka polskiego – prawo do korzystania z bezpłatnej pomocy tłumacza.
Prawo do otrzymania odpisu protokołu zatrzymania.
Zawiadomienie osoby najbliższej
Prawo do zawiadomienia osoby najbliższej lub innej wskazanej osoby, jak również pracodawcy, szkoły, uczelni, dowódcy oraz osoby zarządzającej przedsiębiorstwem zatrzymanego albo przedsiębiorstwem, za które jest on odpowiedzialny, o zatrzymaniu. O zatrzymaniu Policja zawiadamia organ prowadzący przeciwko oskarżonemu postępowanie w innej sprawie, o ile o nim wie.
Jeżeli zatrzymany nie jest obywatelem polskim – prawo do kontaktu z urzędem konsularnym lub z przedstawicielstwem dyplomatycznym państwa, którego jest obywatelem. Jeżeli nie posiada żadnego obywatelstwa – prawo do kontaktu z przedstawicielem państwa, w którym zatrzymany mieszka na stałe. Jeżeli przewiduje to umowa konsularna między Polską a państwem, którego zatrzymany jest obywatelem, właściwy urząd konsularny lub przedstawicielstwo dyplomatyczne zostaną poinformowane o zatrzymaniu również bez jego prośby.
Zażalenie na zatrzymanie
Prawo do wniesienia do sądu zażalenia na zatrzymanie w terminie 7 dni od dnia zatrzymania. W zażaleniu można się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości zatrzymania.
Natychmiastowe zwolnienie
Prawo do natychmiastowego zwolnienia, jeżeli przyczyny zatrzymania przestały istnieć albo po upływie 48 godzin od chwili zatrzymania, o ile zatrzymany nie zostanie w tym czasie przekazany do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W wypadku przekazania do sądu zatrzymany zostanie zwolniony, jeżeli w ciągu 24 godzin od przekazania nie zostanie mu doręczone postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztowania .
Dostęp do niezbędnej pomocy medycznej.
W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni jakie posiadamy uprawnienia dobrze jest skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej. Możesz liczyć na fachową poradę prawną, której udzieli Ci adwokat lub radca prawny. W Rzeszowie jest wiele kancelarii adwokackich, które takiej pomocy Ci udzielą. Nie bez znaczenia jest sytuacja, w której na skutek zdarzenia są osoby poszkodowane. Mogą one żądać stosownego odszkodowania od sprawcy zdarzenia.