Sprzeciw od decyzji - kiedy można złożyć i na jakich zasadach?
Ustawa prawo postępowania przed sadami administracyjnymi wprowadziła środek odwoławczy - sprzeciw od decyzji administracyjnej wydanej w trybie przepisu art. 138 paragraf 2 k.p.a.
Kiedy przysługuje sprzeciw?
Organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji, gdy decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.
Co powinien zawierać sprzeciw?
Sprzeciw od decyzji powinien czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a ponadto zawierać wskazanie zaskarżonej decyzji, żądanie jej uchylenia oraz oznaczenie organu, który wydał zaskarżoną decyzję.
Termin na wniesienie sprzeciwu
Sprzeciw od decyzji wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia skarżącemu decyzji.
Termin na rozpoznanie sprzeciwu
Sąd rozpoznaje sprzeciw od decyzji na posiedzeniu niejawnym w terminie trzydziestu dni od dnia wpływu sprzeciwu od decyzji.
Opłata od sprzeciwu
Zgodnie z rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi opłata od sprzeciwu od decyzji wynosi 100 zł.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak napisać sprzeciw od decyzji administracyjnej poszukaj dobrego adwokata lub radcy prawnego.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej jak napisać sprzeciw od decyzji administracyjnej poszukaj dobrego adwokata lub radcy prawnego.